بی حسی و گزگز پس از عمل

بازدید: 63919 نفر
انتشار: 23 Dey 1397
بی حسی و گزگز پس از عمل

بی حسی و گزگز پس از عمل

بی حسی و گزگز پس از عمل جراحی به دلایل مختلفی امکان دارد رخ دهد. گاه رخ دادن بی حسی عمدی(قابل پیش بینی) و گاه رخ دادن آن دور از انتظار است و در قالب عوارض جراحی رخ می دهد. اینکه دست یا پا بی حس باشد، بسیار آزاردهنده اس و می تواند روی فعالیت های روزمره اثر سوء داشته باشد؛ پس نباید آن را بی اهمیت شمرد.

پس اگر احساس کرختی در اندام دارید و جراح قبل از عمل بیان نکرده بود که این اتفاق محتمل است اصلا تردید نکنید که باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. امکان دارد دلیلی منطقی پشت این قضیه باشد یا حتی علامتی مهم از یک عارضه پس از عمل باشد.

 

علل بی حسی بعد از عمل جراحی

بی حسی و گزگز پس از عمل جراحی

دلایل متعددی می تواند سبب بروز بی حسی شود. بیهوشی به صورت تعمدی سبب ایجاد بی حسی می شود و این حالت می تواند تا ساعتها یا حتی روزها باقی بماند. مدت زمان طولانی باقی ماندن روی تخت عمل جراحی می تواند سبب بروز بی حسی شود. هر چه طول پروسیجر بیشتر شود به همان نسبت ریسک بروز مشکلات این چنینی هم بیشتر می شود.

اگر پس از کمی نشستن پایتان خواب می رود نسبت به ابتلا به این چنین مشکلات مستعدتر هستید. تفاوت آنجاست که اگر در طی عمل پایتان خواب برود در حالتی از هوشیاری نیستید که جا یا حالت بدنتان را عوض کنید. به منظور پیشگیری از وقوع این چنین مسائلی تقریبا تمام تختهای اتاق عمل با لایه هایی از بافت نرم پوشیده شده اند.

زمانی که به عصب آسیب وارد می شود احتمال بروز بی حسی در منطقه فعالیت عصب وجود دارد؛ مثلا برش عمقی در قسمت پایینی پا می تواند سبب قطع عصب و بروز بیحسی در قسمت برش و بخشهای پایینی آن شود.

احتمال قطع عصب حین انجام جراحی نیز وجود دارد و ناگزیر می باید این مسئله را پذیرفت. جراحانی که در فیلد صورت جراحی می کنند به شدت مراقب این مسئله هستندکه به عصب آسیب وارد نکنند که حتی آسیب کوچک عصبی ممکن است توانایی لبخند زدن را از بیمار سلب کند یا محل جراحی را حس نکند، در این موارد حتی بروز مشکل در هنگام صحبت کردن نیز محتمل است. احتمال پیشروی بی حسی به دنبال التهاب شدید عصب بسیار است. این احتمال وقتی بیشتر می شود که روی سطح سخت و سفت قرار داشته باشید(مثلا نشستن روی زمین یا تشک سفت یا...) یا زمانی که پانسمان سفتی داشته باشید.

 

بی حسی به دنبال بیهوشی

علتی که حین جراحی از بیهوشی استفاده می شود این است که شما درد را احساس نکنید. روشهای بی شماری برای ایجاد بیهوشی وجود دارد که تمام این روشها یک هدف واحد دارند و آن هم ممانعت از هوشیاری مغز در حس کردن پروسیجر و روند آن است. بسیاری از پروسیجرها آنقدر دردناک اند که حتی جایی برای شک کردن به مزیت ایجاد بیهوشی باقی نمی ماند.

پس از جراحی ممکن است به صورت موقتی بیمار بی حس باقی بماند به خصوص اگر عصبی بلوک شده باشد(شیوه رژیونال یا اسپاینال و اپی دورال و...). در مورد برخی پروسیجرها این بی حسی تا مدتها پس از عمل باقی می ماند؛ مثلا از چند ساعت تا چند روز این موضوع برای بیمار نعمت است؛ چون در ناحیه ای که بی حس است دردی حس نمی کنید.

 

بی حسی در محل برش جراحی

ناحیه اطراف برش ممکن است تا مدتها پس از جراحی حتی تا ماه ها بی حس باقی بماند و دلیل این مسئله هم آسیب به عصبی است که ناحیه برش جراحی را عصب  دهی کرده است. حس ناحیه معمولا چند ماه پس از جراحی دوباره باز می گردد.  

آسیب عصبی حین جراحی

اگر آسیب دائمی به اعصاب یکی از عوارض عمل جراحی شما بوده است، جراحتان باید قبل از انجام جراحی با شما در این مورد صحبت کرده باشد. این مسئله یکی از مسائل مهمی است که حین تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام جراحی باید آن را مد نظر قرار دهید بدون اینکه به مزایای جراحی فکر کنید ریسکها را هم باید محتمل رخ دادن قرار دهید و بعد آگاهانه تصمیم بگیرید.

 

بدتر شدن بی حسی بعد از جراحی

اگر قبل از عمل در اندام بی حسی دارید، احتمال اینکه بعد از جراحی شرایط بی حسی وخیمتر شود وجود دارد به خصوص اگر علت جراحی هم همان بی حسی باشد. اگر جراح، جراحی موفقیت آمیزی داشته باشد پس از بهبود و کشیده شدن ورم و التهاب، کم کم شرایط بهتر می شود و حستان را به دست می آورید؛ مثلا اگر در قسمت پشت و کمرتان عصبی تحت فشار بوده باشد و در قسمت پا بی حسی داشته اید ممکن است پس از عمل بی حسی بیشتری داشته باشید اما بعد از اینکه دوره ریکاوری طی شد و کامل بهبود یافت اوضاع بهتر می شود.

 

کدام نوع از بی حسی ها را باید قبل از عمل جدی گرفت؟

بی حسی و گزگز پس از عمل جراحی

 

بی حسی می تواند یکی از مسائل جدی بعد از عمل باشد که اگر شرایط زیر را داشتید باید سریعا آن را درمان کنید:

 

• کنترل ادرار را از دست بدهید.

• کنترل مدفوع را از دست بدهید.

• ناگهان توانایی صحبت کردنتان تغییر کند.

• تجربه ناتوانی در حرکت کردن و راه رفتن

• افتادن صورت به خصوص به صورت یک طرفه

• احساس ضعف در تمام نیمی از بدن

• احساس بی حسی شدید و قابل توجه در قسمت پایینی عمل، اگر روی کمر و پشتتان جراحی انجام داده اید.

 

اگر هر یک از حالات بالا را تجربه کردید حتما از مراقبت های ویژه کمک بخواهید.

 

بی حسی پس از عمل می تواند بهبود یابد

بی حسی پس از عمل به محض آف شدن بیهوشی و ریکاوری کامل شروع به از بین رفتن می کند. اکثر بیماران بعد از یک روز تا دو روز پس از جراحی کاملا از بی حسی ریکاوری می یابند. آسیب عصبی زمان بیشتری نیاز دارد تا بهبودی کامل حاصل آید و حدودا 6 ماه تا یک سال بعد از عمل آن سطح از بهبود عصب که مد نظر است رخ می دهد. همیشه استثناهایی وجود داشته است و برخی از بیماران نیازمند عمل های جراحی متعاقب هستند تا بی حسی کاملا برطرف شود.

بی حسی پس از عمل

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت