چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟

بازدید: 15536 نفر
انتشار: 6 Dey 1397
چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟
  درد لگن در زنان می تواند به دلایل مختلف به وجود آید. مثلاً فرسودگی بر اساس بالا رفتن سن، استفاده بیش از حد از لگن و موارد دیگر همگی از دلایلی هستند که می توانند عامل و بانی بروز چنین مشکلی شوند. البته در این میان برخی از عوامل شایع تر هستند و معمولاً ریشه یابی دردهای بخش لگن به خصوص در زنان به یکی از این مسائل ختم می شود. اهمیت دانستن علت و ریشه درد لگن در این است که وقتی شما از عامل درد لگن تان اطلاع داشته باشید، بهتر می توانید اقداماتی که به بهبود وضعیت تان کمک می کنند، را انجام دهید و به خودتان کمک کنید. در مورد درد های مفصلی و استخوانی معمولاً یکی از عوامل مهم و اثر گذار، اضافه وزن و چاقی است که رد پای آن را در بیشتر افرادی که به این بیماری ها دچار می شوند، می توان پیدا کرد. در نتیجه اگر اضافه وزن دارید باید به فکر کنترل و کاهش وزن هم باشید که اثر آن در کاهش درد و بهبود سریع تر، کاملاً قابل مشاهده خواهد بود. اگر بخواهیم میزان شیوع درد های لگنی را در مردان و زنان مقایسه کنیم، باید بگوییم که دردهای لگن، درست مثل بیشتر درد های مفصلی و استخوانی، در زنان بیشتر از مردان شایع است. البته همین مسئله کار را سخت تر هم می کند چرا که در زنان عوامل مختلفی باعث درد لگن می شوند و تشخیص عامل درد به نسبت پیچیده تر می شود. وقتی درد ریشه یابی شد، می توان درمان قدم به قدم آن را شروع کرد.   چطور درد لگن تشخیص داده می شود؟ چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟   وقتی در بخش های تحتانی کمر و باسن احساس درد می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید. این اولین کاری است که باید انجام دهید و در واقع اصل کار تشخیص با دکتری است که به آن مراجعه می کنید. البته هر چه اطلاعات تان نسبت به بیماری های مفصلی و به خصوص درد های اطراف باسن و لگن بیشتر باشد، بهتر می توانید منشأ واقعی درد را حدس بزنید ولی به هر حال تشخیص قطعی و دقیق کار پزشک است. ممکن است یک فرد با اطلاعات معمولی پزشکی بگوید در لگن احساس در می کند ولی پزشک تشخیص دهد که این درد در واقع مربوط به بخش داخلی ران، بخش بالایی باسن یا حتی درد تحتانی کمر است! و این درد ها هر کدام با دیگری به کلی متفاوت است. برای آن که بتوانید درد لگن را تشخیص دهید باید با نشانه های آن بیشتر آشنا شوید. درد لگن معمولاً در بخش خارجی لگن و دقیقاً روی نوک مفصل لگن احساس می شود. در این موارد درد مربوط به خود مفصل لگن است. هر چند که همه چیز به این جا ختم نمی شود و مشکلات مختلفی است که می تواند با درد لگن اشتباه گرفته شود.   علت درد های لگنی در زنان چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟ در مواجهه با بیماری که از درد لگن خود شکایت می کند باید چندین مسئله مورد توجه قرار داده شود. اولین مسئله سن و سال است که عامل فرسودگی کلی بافت ها و در نتیجه درد لگن می شود. مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، میزان فعالیت و همچنین آمادگی جسمانی فرد است. مثلاً اگر یک فرد زیر 20 سال که ورزشی مثل دو و میدانی انجام می دهد دچار درد لگن شده باشد، وضعیت و علت بیماری و در نتیجه روش درمان کاملاً متفاوت از یک فرد بالای 80 سال و با فعالیت کم خواهد بود. یعنی در هر مورد احتمالات اصلی که باعث ایجاد مشکل شده اند، متفاوت خواهد بود. با این حال به طور کلی می توان گفت که علل شایع از نظر آماری مربوط به ابتلای زنان به درد لگن به این صورت است:
  1. آرتروز
چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟ درد مزمنی که زنان در قسمت لگن احساس می کنند در بسیاری از مواقع مربوط به آرتروز می شود. به طور کلی باید گفت که انسان با افزایش سن دچار فرسودگی بافت ها می شود و این مسئله در مورد استخوان ها و بافت های لگن هم اتفاق می افتد که می تواند نتیجه ای مثل آرتروز داشته باشد. مفصل لگن از نوع توپی (یا گوی و کاسه) است. در این نوع مفاصل، سر استخوان که به صورت کروی شکل است در حفره استخوانی که به شکل کاسه است قرار می گیرد و در آن به جهات مختلف می چرخد. آرتروز زمانی در مفصل ایجاد می شود که استخوان ها و بافت های مفصل دچار فرسایش شوند و نتوانند کار خود را به درستی انجام دهند. دردی که در این حالت تجربه می شود، در بخش جلوی ران یا کشاله ران اتفاق می افتد که به دلیل سفتی، خشکی و تورم مفصل است.  
  1. شکستن لگن
چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟ شکستن استخوان لگن در میان زنان مسن بسیار شایع است. به خصوص که زنان معمولاً در سنین بالا دچار پوکی استخوان می شوند. شما از این مشاهده این نشانه ها می توانید متوجه شوید که دچار شکستگی لگن شده اید. اگر هنگامی که صاف و مستقیم ایستاده اید، یا هنگامی که جسمی را بلند می کنید یا می خواهید از حالت خمیده به حالت ایستاده تغییر حالت دهید، در لگن احساس درد کردید، احتمالاً دچار شکستگی لگن شده اید. اگر شکستگی در یک سمت از لگن اتفاق افتاده باشد، پای همان سمت کمی به سمت خارج متمایل می شود. این نشانه به طور خاص اهمیت زیادی برای پزشک دارد چرا که این علامت می تواند به این معنی باشد که درد لگن شما به احتمال زیاد از شکستگی استخوان لگن است  
  1. التهاب تاندون و التهاب بورس
چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟ در لگن بافت های زیادی وجود دارد. در این میان تاندون ها، رباط ها، عصب ها، رگ های خونی، عضلات، بورس ها و ... وجود دارند که آسیب دیدگی هر کدام از آن ها به نوع خود باعث یک نوع مشکل می شود. تاندون ها وظیفه اتصال دادن عضلات به استخوان ها را بر عهده دارند. اگر از این تاندون ها بیش از حد استفاده شود یا اینکه دائماً در شرایط نامناسب قرار داده شوند، نتیجه التهاب تاندون خواهد بود. انجام فعالیت هایی که فشار زیادی به تاندون ها وارد می کنند یا وارد شدن ضربه به راحتی می تواند باعث التهاب این بافت شود. یکی از عوامل شایع درد های لگن همین التهاب تاندون است که به خصوص در ورزشکاران (مثل دوندگان) دیده می شود. البته همیشه تاندون ها به طور مستقیم دچار التهاب نمی شوند. مثلاً یکی از علل شایع التهاب های تاندونی در لگن، سندرم باند ایلیوتیبیال است. شیوع این بیماری در دوندگان آن قدر زیاد است که به آن نام «سندرم زانوی دوندگان» داده اند. علت این نام گذاری این است که یکی از علل اصلی وقوع این سندرم (که باعث درد در زانو می شود) التهاب باند ایلیوتیبیال می باشد. باند ایلیوتیبیال یک بافت فیبری ضخیم است که در قسمت خارجی ران و لگن قرار گرفته است. این باند از مفصل لگن شروع می شود و تا استخوان ساق پا ادامه پیدا می کند. عملکرد نامناسب باند ایلیوتیبیال (که کارش ثبات دادن به زانو و لگن است) باعث التهاب تاندون های لگن شود. چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟ یکی دیگر از دلایل شایع بروز درد در لگن در زنان مربوط به التهاب بورس است. بورس ها کیسه های پر از مایع و البته انعطاف پذیر هستند که در اطراف مفاصل قرار دارند. بورس ها دقیقاً مثل بالش هستند و کارشان نرم و روان کردن حرکت استخوان ها است. اگر به هر دلیل بورس ملتهب شود، درد مفصلی اتفاق می افتد و حرکت مفصل سخت و دردناک خواهد شد.  
  1. بیرون زدگی بافت ها و ساختار های مختلف
چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟ ممکن است بافت های اطراف لگن دچار بیرون زدگی و در نتیجه درد در آن ناحیه شوند. فتق رانی و فتق اینگوینال یا مغبنی (inguinal hernias) از جمله این موارد هستند. فتق رانی مربوط به بیرون زدگی بافت ها و احشا از بالای ران و نزدیک کشاله ران است. فتق مغبنی هم زمانی اتفاق می افتد که بخشی از بافت روده تحت فشار از بخشی از دیواره شکمی که ضعیف تر است یا دچار پارگی شده است، بیرون می زند. در هر دوی این موارد، در بخش جلوی لگن درد احساس می شود. یکی دیگر از موارد مربوط به بیرون زدگی بافت ها، آندومتریوز است. آندومتریوز به حالتی گفته می شود که غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم رشد می کند. این مشکل بیشتر در لگن اتفاق می افتد. آندومتریوز می تواند باعث درد شدید در لگن شود که در بیشتر مواقع با درد های لگن اشتباه گرفته می شود. در آندومتریوز، علاوه بر درد لگن، در قسمت پشت کمر و ستون فقرات و اطراف لگن و باسن هم درد احساس می شود. درد سیاتیک هم در نوع خود می تواند یکی از عوامل درد های لگنی باشد. درد سیاتیک زمانی اتفاق می افتد که عصب سیاتیک تحت فشار قرار گرفته باشد. درد سیاتیک در سمت بالا و چپ یا راست لگن احساس می شود. یکی از نشانه های این درد این است که ابتدا درد در قسمت تحتانی کمر احساس می شود و بعد به سمت لگن و پاها کشیده می شود.   روش های درمانی برای درد لگن چه عواملی باعث درد های لگن در زنان می شود؟ روش درمان درد لگن کاملاً بستگی تشخیص عامل درد لگن دارد. معمولاً دردهایی که به علت فرسودگی مفاصل و استخوان ها یا به علت ضربات یا استفاده بیش از حد از مفصل به وجود آمده اند (که بیشتر در مورد ورزشکاران اتفاق می افتد)، با گرم کردن مفصل، استراحت و استفاده از روش های کاهش التهاب مثل مصرف دارو، بهتر می شود. برای جلوگیری از آسیب مجدد باید قبل از هر فعالیت فیزیکی که کمر و لگن در آن درگیر می شود، مفصل را گرم کرد. قبل از ورزش کردن باید حرکات نرمشی و کششی انجام داد. به علاوه استفاده از لباس های مناسب (به خصوص کفش ها) برای ورزشکاران تأثیر زیادی در پیش گیری از آسیب دیدگی مجدد و وخیم تر شدن وضعیت لگن، دارد. به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت که از انجام حرکات و ورزش هایی که باعث افزایش درد لگن می شوند باید خود داری کرد. این فعالیت ها می توانند به خاطر سنگین بودن یا به خاطر استفاده مکرر از مفصل، مضر محسوب شوند. به علاوه با پزشک باید در مورد مشکلی که دارید صحبت کنید تا حالت صحیح انجام آن فعالیت ها را به شما آموزش دهد یا راه حل های دیگر برای رفع مشکل در نظر گرفته شود. در مواردی که درد ناشی از شکستگی استخوان یا بیرون زدگی بافت ها و ... است، احتمالاً انجام عمل جراحی لازم باشد. اگر با انجام روش های پیش گیرانه و کمتر تهاجمی که تحت نظر پزشک انجام می شود به نتیجه نرسیدید، باید حتماً نتایج را به او گزارش کنید. پزشک در واقع با بررسی نتایج عمل به دستورالعمل هایی که به شما می دهد می تواند علت درد لگن را ریشه یابی کند و راه حل مناسب برای درمان آن پیدا کند.    

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت