سندرم شکست بعد از عمل جراحی دیسک کمر

بازدید: 5021 نفر
انتشار: 13 Mehr 1398
سندرم شکست بعد از عمل جراحی دیسک کمر

سندرم شکست بعد از عمل جراحی دیسک کمر

درد­های ستون فقرات از معضلاتی محسوب می­ شود که بشر امروز را به خود درگیر کرده است. این دردها که اکثراً ریشه در سبک زندگی غلط، انجام رفتارهای پر خطر و همچنین بروز سوانح دارد، نتیجه­ ی بیرون­ زدگی، پارگی و حتی شکستن مهره ­های ستون فقرات هستند. در موارد حاد برای برطرف شدن درد ناشی از این اختلالات توصیه­ ی پزشک عمل جراحی است. اما عمل جراحی روی دیسک کمر همیشه موفقیت­ آمیز نیست و ممکن است بعد از عمل نوعی سندروم گریبان­گیر بیمار شود. دکتر بنفشه ولییان فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد با بهره­ گیری از علم به روز دنیا در حوزه­ ی درد و درمان آن، می­ تواند بهترین مشاور و درمانگرِ بیمارنی باشد که از سندروم شکست بعد از عمل جراحی دیسک کمر رنج می ­برند. در این مقاله­ ی کوتاه به معرفی و بررسی این سندروم می­ پردازیم.

سندرم شکست بعد از عمل جرحی دیسک کمر

سندرم شکست بعد از عمل جراحی دیسک کمر دقیقاً چیست؟

سندروم شکست بعد از عمل کمر با نام علمی Failed back surgery syndrome و به اختصار به عبارتِ (FBSS) شناخته می ­شود، درواقع به مشکلی اطلاق می ­شود که بعد از عمل جراحی دیسک کمر برای بیمار به وجود می­ آید. این مشکل در یک نگاه کلی به این معنا است که بیمار از نتیجه­ ی عمل رضایت ندارد و علائمِ بعضاً دردآور بیماری قبل از عمل برطرف نشده است. مهم­ترین مسئله ­ای که در این سندروم برای بیمار آزاردهنده است، باقی­ماندن محدودیت ­های حرکتی است. شاید به همین دلیل است که پزشکان مجرب گزینه­ ی عمل جراحی را به عنوان آخرین گزینه برای بیمار مطرح می­ کنند.

 

مهم­ترین دلایل بروز سندرم شکست بعد از عمل جراحی دیسک کمر چیست؟

  1. بازگشت دیسک.

عود کردن دیسک در این حالت مانند حالت قبل از عمل نیست. قبل از عمل بیرون­زدگی دیسک به صورت تدریجی اتفاق می­ افتد، اما چنانچه بعد از عمل این اتفاق برای بیمار رخ دهد، علائم کاملاً به صورت ناگهانی پدیدار می­ شود.

  1. اشتباهاتی که ممکن است درجریان عمل رخ دهد.

البته درصد خطا در هر عمل جراحی ­وجود دارد، اما این به آن معنا نیست که این اشتباهات در تمام عمل ­هایی که بر روی دیسک انجام می ­شود رخ می­دهد. با این حال یکی از اشتباهاتی که میزان رایج بودنش بیشتر است، عمل ناقص دیسک است. یعنی فتق دیسک به صورت کامل عمل نشود یا یک استخوان به رشته ­ی عصبی داخل کانال نخاع فشار بیاورد.

  1. از بین رفتن پایداری ستون فقرات.

این علت می­ تواند به این دلیل بروز کند که دینامیک ستون فقرات بعد از عمل به هم خورده باشد و فشارِ روی ستون فقرات به صورت نرمال توزیع نشود. در این صورت بعد از عمل بیمار به علت فشار بالایی که به مفاصلش وارد می ­شود درد­های بسیار زیادی را احساس خواهد کرد.

 

مهم­ترین علائم سندروم جراحی ناموفق کمر چیست؟

علائم این سندروم در اکثر موارد به سرعت بروز پیدا می­ کنند. بنابراین لازم است چنانچه بعد از عمل دیسک کمر به این علائم مبتلا شدید، پزشک را فوراً در جریان بگذارید. مهم­ترین این علائم عبارت­اند از درد ناگهانی و طاقت­ فرسا، سوزن­سوزن شدن یا سوزش و تیر کشیدن. باید توجه داشته باشید که این علائم اغلب در پاها و ناحیه­ ی کمر بروز پیدا می­ کند.

 

نکات مهم پیرامون شکست در عمل جراحی ستون فقرات

  1. همانطور که پیش­تر عرض شد، عمل باز ستون فقرات باید جزء آخرین گزینه­ های بیمار باشد زیرا به هر صورت، عوارضی را در پی خواهد داشت.
  2. عوارض جانبی عمل ستون فقرات، ابداً مطلق نیست. یعنی ممکن است فردی بعد از عمل احساس رضایت کامل داشته باشد.
  3. مراقبت­ های بعد از عمل بسیار اهمیت دارد. لازم است بیمار بعد از جراحی نسبت به انجام مراقب­ ها اهتمام ورزد.
  4. چنانچه عمل دیسک کمر ناموفق بود برای درمان آن دو راه تهاجمی (عمل مجدد) و غیر تهاجمی (دارویی و ورزشی) وجود دارد.
  5. توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که در روش تهاجمی که برای بهبود درد ناشی از عمل ناموفق اول انجام می­ شود، درصد شکست مجدد 50 درصد بیشتر از اولین عمل است. لذا توصیه برای بهبود دردِ ناشی از شکستِ عمل اول، مصرف دارو و انجام ورزش است.
  6. سندرم شکست بعد از عمل جراحی دیسک کمر                                                                             دکتر ولییان فوق تخصص درد

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت