خار پاشنه

بازدید: 4538 نفر
انتشار: 8 Mehr 1398
خار پاشنه

علل درد پا

درد پا یکی از شایع­ترین و در بعضی از موارد از آزاردهنده ­ترین دردهایی که ممکن است یک انسان به آن مبتلا شود. این درد­ها با ریشه­ های متعددی که دارند در دسته ­های مختلفی دسته­ بندی می­ شوند. در این مقاله­ ی کوتاه سعی خواهم کرد تا علل درد پا را به صورت اجمالی معرفی کنم. چنانچه در این حوزه نیاز به مشاوره یا ویزیت تخصصی دارید، می تواند با خیالی آسوده از خدمات دکتر ولییان در زمینه­ ی درد­های پا بهره ­مند شوید.

  علل درد پا  

مهم­ترین دلایلی که باعث ایجاد درد پا می­ شوند:

  1. خواب­ رفتن پا

خواب­ رفتن پا که با نام علمی paresthesia شناخته می ­شود، به حالتی ناخوش ­آیند اطلاق می­ شود که در طول بروز آن عضوی که دچار خواب­ رفتگی شده است سوزن سوزن شده و اکثراً با احساس خارش و گاهی سوزش همراه است. علت این اتفاق که بیشتر در دست و پا شایع است، اعمال فشار بیش از حد و مستمر به عضوی است که دچار این حالت شده است. این نوع درد پا یکی از شایع­ترین درد­های پا است که در اکثر موارد با گذشت چند دقیقه از ایجاد حالات، از بین می­رود. البته خواب­ رفتگی­ های مدام و طولانی نیاز به معاینه پزشک دارد.

 

  1. میخچه

بر اثر اصطکاک و سایش بیش از اندازه­ ی قسمت­هایی از پوست کف پا که وزن زیادی را تحمل می­ کنند، میخچه به وجود می­ آید. میخچه نیز می­ تواند در دسته­ ی علل شایع درد پا طبقه­ بندی شود. در موارد حاد، میخچه نیاز به جراحی دارد.

 

  1. برآمدگیِ کنار شست پا

این برامدگی که ناشی از انحراف استخوان شست پا به سمت انگشتان دیگر است، یکی از مهم­ترین دلایل مراجعه­ ی بیماران به پزشک برای شکایت از درد پا است. این عارضه در کسانی که پای بلند­تری دارند، بیشتر به وجود می­ آید. برطرف شدن این اختلال مفصلی در اکثر موارد با ورزش میسر است اما در مواردی نیز پا جراحی می­ شود.

 

  1. عفونت انگشتان ناشی از قارچ

این نوع از عفونت مسری است و از تماس مستقیم پا با محیط­ های آلوده که غالباً آب در محیط­ های باز است، و همچنین استفاده از کفش ­های غیر استاندارد بروز پیدا می ­کند که درد­هایی را به همراه دارد. این بیماری با مصرف دارو و پماد­های موضعی قابل درمان است.

 

  1. نقرس

اگر میزان اسید اوریک خون­تان از میزان نرمال تجاوز کند و این روند مدام تکرار شود، شما به نوعی از آرتروز مبتلا خواهید شد که درد­های شدیدی را در مفاصل بدن از جمله پا ایجاد می­ کند. برای از بین بردن درد نقرس، به تغییر عمده در رژیم غذایی نیاز است. با مصرف محدود شده گوشت قرمز.

 

  1. قارچ ناخن

این قارچ می ­تواند با شکسته شدن بخش کوچکی از ناخن پا وارد ناخن شود و محیط زیر ناخن را عفونی کند. این عفونت که با درد­های بعضاً شدید همراه است مسری است. ممکن است ناخن فرد بیمار جدا شود و یا تغییر شکل دهد. این بیماری نیز با مصرف دارو قابل درمان است.

 

  1. زگیل کف پا

زگیل کف پا یک بیماری مسری دردناک است. عامل ایجاد این زگیل، نوعی ویروس است که در محل پاشنه ­ی پا متمرکز می­ شود و زگیل ­هایی را به وجود می ­آورند که حتی بیمار را از راه رفتن ناتوان می­ کنند. این زگیل ­ها با مصرف دارو قابل درمان هستند.

 

  1. کف پای صاف

این اختلال استخوانی بسیار به ندرت باعث درد پا می­ شود اما چنانچه دردی بابت آن حس کردید، می ­توانید برای رفع صافی کف پا برا انجام ورزش ­های مناسب، با پزشک مشورت کنید.

 

  1. انگشت چکشی

این بیماری دردناک ناشی از ضعیف شدن عضلات انگشتان پا است. برای پیشگیری از بروز این مشکل و همچنین تسریع در روند درمان، لازم است افراد سالم و همچنین افراد مبتلا، از پوشیدن کف­ های تنگ اجتناب کنند. در این بیماری انگشتان از بند دوم به سمت پایین خم می­ شوند و به شکل چکش در می­ آیند. در مواردی که ورزش برای درمان پاسخ­گو نیست، عمل جراحی توصیه می­ شود.

 

  1. ناخنِ داخل شده به پوست

این عارضه که در عین کوچک بودن درد­های زیادی را به همراه دارد، ناشی از اشتباه مدام در کوتاه کردن ناخن (مخصوصاً شست پا) و همچنین استفاده از کفش نامناسب است. این عارضه در موارد خفیف با مراقبت ­های ساده رفع می­ شود و در موارد حاد، به یک عمل سرپایی نیاز دارد.

علل درد پا دکتر ولییان فوق تخصص درد

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت