دردهای ستون فقرات

بازدید: 4507 نفر
انتشار: 27 Shahrivar 1398
دردهای ستون فقرات

سر تیتر ها

درد­های ستون فقرات

از مهم­ترین مشکلاتی که می ­تواند در زمینه­ ی درد­های استخوانی و مفصلی برای افراد به وجود بیاید، دردهای ستون فقرات است. این درد­ها انواع مختلفی دارند و هر یک می­ تواند یک یا چند مشکل برای فرد بیمار به همراه داشته باشد.

  دردهای ستون فقرات  

ستون فقرات چیست؟

ستون فقرات متشکل است از 33 عدد استخوان که به آن­ها مهره نیز می­ گویند. این 33 عدد مهره، در حال مراقبت از نخاع انسان هستند و همزمان به فرد اجازه­ ی حرکت و خم و راست شدن را می دهد. باید توجه داشت که هر ناحیه از ستون فقرات، یک ویژگی و یک کارکرد منحصر به فرد دارد.

 

علت بروز دردهای ستون فقرات چیست؟

دلایلِ متعددی برای بروز دردهای ستون فقراتوجود دارند که می ­توان به عنوان مهم­ترین علت ­ها به بالا رفتن سن فرد، سبک نادرست در وضع فیزیکال زندگی، برخود ضربه­ های ناگهانی ناشی از تصادف و مشکلات مادرزایی اشاره کرد.

 

انواع عوارض درد­های ستون فقرات

 

هر نوع درد در ستون فقرات، می ­تواند به بروز مشکلی در ناحیه­ ی دیگری در بدن منتج شود یا به معنای دیگر، مشکلاتی که در قسمت­ های دیگر بدن رخ می­دهند می­ توانند به دلیل ایجاد عارضه در ستون فقرات باشد.

  1. بروز اختلال در بینایی، شنوایی و حتی بروز اختلال در سیستم گوارشی می­ توانند دلیلی بر ایجاد عارضه در مهره ­های قسمت گردن ستون فقرات باشد.
  2. داشتن سر­درد­های مکرر، درد در قفسه سینه، درد گرفتنِ معده و همچنین درد در ناحیه­ ی کلیه، می­ تواند دلیلی بر بروز مشکل در ستون فقرات باشد.
  3. درد در ناحیه­ پاها و کمر، می­تواند نشان­گرِ این باشد که ستون فقرات فرد در ناحیه­ ی کمر مشکل دارد.

چند نوع دردِ ستون فقرات وجود دارد؟

مجموعاً چهار نوع درد در ستون فقرات وجود دارد که در این بخش به بررسی آن­ها خواهم پرداخت.  
  1. درد­های مکانیکال ستون فقرات

این نوع از درد­ها، با شدت گرفتن حرکات بدن، تشدید می­ شوند. درد­هایی که ناشی از آسیب دیدگی­ های دیسک، در رفتنِ استخوان­ ها، بروز آرتروز، شکستگی­ های استخوانی ستون فقرات به وجود می­ آیند. دلایل اصلی بروز چنین درد­هایی عمدتاً از ضربه خوردنِ شدید، انجام حرکات ناگهانی و همچنین کار بیش از اندازه با لپ­تاپ، موبایل ناشی می­ شوند.

 

      2.درد­های التهابی ستون فقرات

دلیل اصلی بروز این نوع از درد­های ستون فقرات، بیماری­ هایی است که استخوان­ ها را ملتهب می­ کنند، مانند روماتیسم. دسته­ ی دیگری از بیماری­ ها مثل تب مالت و یا سل از آن جهت که می ­توانند دیسک ­ها را درگیر و عفونی کنند نیز می ­توانند دلیلی بر درد­های التهابی ستون فقرات باشند. جالب است بدانید در بیماری تب مالت به علت درگیر شدن ریشه ­های عصبی، ممکن است درد­های شدیدی در ناحیه­ ی گردن فرد بیمار حس شود که این عارضه حتی با انجام ام آر آی نیز قابل تشخیص نیست. نام این دسته از درد­ها، دردهای غیر­اختصاصی است.

 

       3.درد­های ارجاعی ستون فقرات

این نوع از درد­های ستون فقرات به نوعی از درد­ها اطلاق می­ شوند که ریشه­ ی آن­ها در نقاط دیگر بدن است اما دردشان در ستون فقرات حس می­ شود. برای مثال دردِ ناشی از بیماری­ های قلبی ممکن است در ناحیه­ ی ستون فقرات گردنی حس شود.

 

       4.درد­های انتشاری ستون فقرات

این نوع از درد­ها، دقیقاً برعکسِ مدلِ درد­های ارجاعی است. درد­های انتشاری به این شکل است که برای مثال فرد بیمار دردی را در ناحیه­ ی بازو و کتف­ها حس می­ کند در حالی که علت درد عارضه ­­ای است که در ناحیه­ ی ستون فقرات گردنی رخ داده است.

 

کدام یک از دردهای ستون فقرات خطرناک است؟

درد­های ستون فقرات در ناحیه­ ی گردن بسیار کم خطرتر از همین درد­ها در ناحیه­ ی کمر است. درد­های در ناحیه­ ی کمر ستون فقرات نیاز به توجه ویژه دارند. درد­هایی که ممکن است علت رخ دادنشان تنگی کانال نخاع باشد. همچنین درد­های ستون فقراتی که ناشی از بیماری­ هایی مانند سرطان هستند باید بسیار جدی و خطرناک تلقی شوند.

دردهای ستون فقرات دکتر ولییان فوق تخصص درد

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت