جراحی لیزری دیسک گردن

بازدید: 1460 نفر
انتشار: 25 Shahrivar 1398
جراحی لیزری دیسک گردن

سر تیتر ها

جراحی لیزری دیسک گردن

ستون فقرات از مهم­ترین اعضای بدن انسان است و در در کنار وظیفه­ ی مهمی که به عهده دارد، بسیار آسیب پذیر هم هست. یکی از مهم­ترین آسیب ­هایی که می ­تواند متوجه ستون فقرات شود، مسئله­ ی بیرون زدگی، پارگی و یا بی­ آب شدن دیسک است. ستون فقرات در ناحیه­ ی گردن می ­تواند آسیب پذیر­تر از مابقی نقاط باشد. یکی از راه های درمان موثر برای دیسک گردن، جراحی آن به وسیله­ ی لیزر است. دکتر بنفشه ولییان، فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال درد، عمل جراحی لیزری دیسک گردن را برای آن دسته از بیمارانی که به جراحی نیاز دارند، به صورت تخصصی انجام می­ دهد.

  جراحی لیزری دیسک گردن

علت ابتلای به مشکل دیسک گردن

اکثر قریب به اتفاقِ مشکلات دیسک گردن، ناشی از ضعف عضلانی پیش آمده در ناحیه­ ی گردن و شانه ­هاست که با تقویت آن عضلات، مشکل دیسک گردن نیز بر­طرف می­ شود. اما در مواردی که مشکل دیسک ناشی از تصادف است یا تقویت عضلات گردن مقدور نیست، بیمار باید برای درمان دیسک گردن خود اقدام کند، زیرا فشار دیسک­ های گردنی مستقیماً بر روی ریشه­ های عصبی نخاع است. یکی از انواع این درمان­ ها جراحی لیزری دیسک گردن است.

  انواع دیسک گردن و مشکلات استخوانی
  1. دیسک گردن: این مشکل به این شکل است که بخش خارجی دیسک پاره می­ شود (فتق)، و بخش داخلی از جای خود خارج می­ شود.
  2. بیرون­ زدگی دیسک گردن: دیسک دچار پارگی نشده اما به شکل سالم از جای خود خارج شده.
  3. خار استخوانی: یک توده­ی استخوانی بر روی یکی از استخوان­ های گردن ایجاد می­ شود.
  4. اسپوندیلولیستزیس: هنگامی رخ می­ دهد که دو مهره یا دیسک روی هم لغزیده شوند.
  5. شکستگی مهره گردن: هنگامی که دو مهره بر اثر ضربه ­ی ناگهانی یا ضربات سبکِ تکراری شکسته شود.
  6. تومور­: این مشکل که به دو شکل خوش­خیم و بدخیم بروز پیدا می­ کند، بسیار نادر است.

 

جراحی لیزری دیسک گردن چیست؟

یکی از آسان­ترین و کم عارضه ­ترینِ انواع درمان، جراحی دیسک گردن با لیزر است. در این روش پزشک معالج و متخصص این امکان را دارد تا به وسیله­ ی لیزر دیسک را برش داده و یا حتی آن را کوچک کند. اکثراً در این جراحی، از نور متمرکز استفاده می­ شود که به وسیله ­ی جدا کردن بافت نرم روی محل آسیب دیده، بیرون­زدگی یا پارگی دیسک گردن درمان می­ شود و یا حداقل از درد بیمار تا حد بسیار زیادی کم خواهد شد.

 

چه کسانی می­ توانند از جراحی با لیزر بهره­ مند شوند؟

با توجه به اینکه علائم بیماری دیسک گردن در هر فرد متفاوت است، تشخیص اینکه چه شخصی می ­تواند از جراحی لیزری استفاده کند، مطلقاً به عهده­ی پزشک است. پزشک علاوه بر انجام آزمایش­­ های دقیق، از تست­ های فیزیکی نیز برای تشخیص ظرفیت بیماری برای جراحی لیزری استفاده می­ کند. البته باید به این نکته توجه ویژه شود که اکثر درد­های گردن ریشه­ ی عضلانی دارند و عموماً نیازی به جراحی یا لیزر ندارند. این دسته از بیماران اکثراً توسط پزشک به درمان­ های فیزیکی ترغیب می­ شوند و جراحی از گزینه­ های آخر خواهد بود. به هر ترتیب جراحی لیزری مخصوص بیمارانی است که از فتق شدید دیسک یا بیرون زدگی ­های حاد رنج می­ برند.

 

نکاتی درباره­ ی جراحی دیسک گردن با لیزر

  1. جراحی با لیزر گرچه یک عمل تهاجمی محسوب می­ شود اما از جراحی معمولی بسیار کمتر تهاجمی است و عوارض آن بعد از عمل، بسیار ناچیز است.
  2. مزایای اصلی جراحی دیسک گردن با لیزر، خونریزی کمتر، دوره­ی نقاهت کمتر، تسکین فوری درد، کاهش احتمال آسیب دیدن نخاع و کاهش عوارض جانبی است.
  3. جراحی لیزری دیسک گردن، یک راهکار جدید برای بهبود بیماری دیسک گردن است و مثل هر عمل جراحی دیگری خطراتی را نیز به همراه دارد.
دکتر ولییان فوق تخصص درد  

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت