نوکلئوپلاستی دیسک گردن با اوزون

بازدید: 998 نفر
انتشار: 19 Shahrivar 1398
نوکلئوپلاستی دیسک گردن با اوزون

سر تیتر ها

نوکلئوپلاستی دیسک گردن با اوزون

امروزه با تغییر سبک زندگی بشر و همچنین بالا رفتن ریسک­ های زندگی شهری، بروز مشکلاتی بعضاً جدی در ستون فقرات انسان، به امری فراگیر تبدیل شده است. یکی از شایع­ترین اختلالات یا آسیب دیدگی­های ستون فقرات بیرون زدگی، پارگی و یا کم آب شدن دیسک گردن است. همزمان با پیشرفت روز افزون علم پزشکی، امروز برطرف کردن مشکلات دیسک گردن، به هیچ وجه کار بعیدی نیست. در این مقاله­ ی کوتاه به صورت اجمالی به بررسی یکی از انواع درمان دیسک گردن یعنی نوکلئوپلاستی دیسک گردن با اوزون خواهم پرداخت. این درمان تحت نظر دکتر ولییان در تهران به صورت تخصصی انجام می­ شود.

  نوکلئوپلاستی دیسک گردن  

نوکلئوپلاستی چیست؟

نوکلئوپلاستی روشی نوظهور است که برای درمان دیسک آسیب دیده (مخصوصاً دیسک گردن) به کار گرفته می ­شود. در این روش که به جراحی پوستی نیز معروف است، دیسک گردن با رفع فشار  (Decompress) که به شکل خود­خواسته انجام می­ شود، با تحلیل دیسک، باعث می­ شود تا دیسک جابه ­جا شده، به جای اولش بر­گردد. در این روش که یک راهکار کاملاً غیر تهاجمی است، یک کانال یا روزنه­ ی بسیار باریک به سمت دیسک باز می ­شود واز طریق آن مجرا، یک قلم مخصوص وارد شده و با ایجاد امواج رادیویی که تولید گرما می­ کنند، باعث می­ شود تا بدون آنکه به عمل جراحیِ بزرگ یا خاصی نیاز باشد، روند درمان دیسک جابه­ جا شده یا آسیب دیدگی به سرعت رفع شود.

 

مزایای نوکلئوپلاستی

  1. باعث می­شود دیسک آسیب دیده یا جا­به ­جا شده به سرعت به جای اولیه ­ی خود برگردد.
  2. عدم نیاز این روش به بیهوشی، شکافتن گردن یا کمر و از این دست ملزومات عمل­ های وسیع جراحی، از مزیت­ های بسیار مهمِ نوکلئوپلاستی است.
  3. زمان انجام این عمل پوستی، حداکثر 30 دقیقه خواهد بود.
  4. ترخیص سریع بیمار و همچنین بازگشت سریع او به برنامه­ های روتین زندگی ­اش از دیگر مزیت­ های ویژه­ ی نوکلئوپلاستی است.

تزریق اوزون چیست؟

یکی از انواع نوکلئوپلاستی، تزریق اوزون می­باشد. این روش باعث می­ شود تا جریان خون در مفصل افزایش پیدا کند و از قِبَلِ افزایش گردش خون، مواد لازم برای ترمیم بافت آسیب دیده، بیشتر و سریع­تر به بافت یا دیسک مورد نظر می­رسند. این روش درمانی نیز مانند هر روش درمانی دیگری یک نسخه­ی کلی و بدون نقص نیست. باید توجه داشت که این روش به هر ترتیب روشی نوظهور است و برای همه­ی بیماران به یک اندازه تأثیر گذار نیست. همچنین میزان تزریق اوزون و تعداد جلسات تزریق نیز بسته به نوع اختلال و آسیب، متغییر است. باید به این نکته توجه داشت که در کنار اینکه هنوز عوارض تأثیرگذاری از تزریق اوزون گزارش نشده است، تحقیقات بر روی آن ادامه دارد. اما به هر ترتیب این روش یک راهکار غیر­تهاجمی، ارزان قیمت و تقریباً آسان است.

  تزریق اوزون چیست؟  

چه کسانی می ­توانند از نوکلئوپلاستی اوزون سود ببرند؟

افرادی که از بیرون زدگی دیسک یا جا­به ­جایی آن رنج می­ برند، می ­توانند منتفعین اصلی نوکلئوپلاستی اوزون باشند. مخصوصاً افرادی که در مهره ­ها و دیسک­ های گردن دچار مشکل هستند. همچنین افرادی که به هر دلیلی از انجام عمل جراحی اجتناب می ­ورزند نیز جزء کسانی هستند که می ­توانند از این روش سود ببرند. به هر ترتیب انجام عمل جراحی، برای افراد مبتلا به اختلالات ستون فقرات، همواره انتخاب آخر است. ضمناً با توجه به ایجاد محدودیت­ ها و اعمال مراقبت­ های بعد از تزریق اپیدورال، تزریق اوزون برای افرادی که در شرف تزریق اپیدورال هستند، راهکار مناسب­تری است.

نکات قابل توجه پیرامون تزریق اوزون

همه ­ی انواع دیسک با اوزون درمانی، قابل رفع نیستند. بهتر است پیش از تصمیم به انجام این نوع درمان، با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. اوزون درمانی حتماً باید تحت نظارت پزشک تجویز و انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می­ توانید با دکتر بنفشه ولییان، عضو گروه فوق تخصصی درد، آندوسکوپی و جراحی های کم ­تهاجمی ستون فقرات، درباره­ی این روش درمانی مشورت کنید.
نوکلئوپلاستی دیسک گردن با اوزون
 

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت