بیرون زدگی دیسک در مهره های سینه ای

بازدید: 6649 نفر
انتشار: 22 Esfand 1397
بیرون زدگی دیسک در مهره های سینه ای

بیرون زدگی دیسک در مهره های سینه ای

 

بیرون زدگی دیسک زمانی اتفاق می افتد که الیاف فیبری خارجی (محیطی) دیسک های بین مهره ای (که به آن آنولوس می گویند) دچار آسیب شده و مواد نرم داخلی نوکلئوس پولپوزوس از محل پارگی بیرون می رود. اگر آنولوس در نزدیکی مجرای نخاعی دچار پارگی شود، نوکلئوس پولپوزوس به داخل این مجرا وارد می شوند. در بخش سینه ای (مهره هایی که از پایین گردن شروع شده و تا آخرین دنده ادامه دارند) فضای اضافی کمی در کانال نخاعی وجود دارد. وقتی بیرون زدگی دیسک در بخش سینه ای ستون فقرات اتفاق بیفتد، مشکلات جدی به همراه خواهد داشت. در برخی موارد اولین نشانه بیرون زدگی دیسک، فلج شدن و کمر به پایین بدن است. خوش بختانه بیرون زدگی دیسک در ناحیه سینه ای به اندازه بیرون زدگی دیسک در بخش کمری ستون فقرات نیست.

هدف ما در این مقاله این است که شما درک بهتری از:

 • علت بیرون زدگی دیسک مهره های سینه ای
 • چگونگی تشخیص بیرون زدگی دیسک
 • درمان بیرون زدگی دیسک
 • و در نهایت عوارض جانبی و مشکلاتی که همراه با بیرون زدگی دیسک ایجاد می شود

پیدا کنید.

 

آناتومی و ساختار ستون فقرات

آناتومی و ساختار ستون فقرات

دیسک های بین مهره ای در واقع مانند بالش هایی هستند که شوک و ضربه ای که وارد می شود را جذب می کنند. این دیسک ها بین هر کدام از مهره های ستون فقرات وجود دارد. بین هر مهره یک دیسک وجود دارد. هر دیسک یک حلقه یا محیط خارجی محکم دارد که آنولوس نامیده می شود. بخش داخلی دیسک نرم و ژله ای مانند است که نوکلئوس پولپوزوس نامیده می شود.

آنولوس بخش خارجی دیسک است که محکم ترین بخش آن محسوب می شود. آنولوس در واقع بافت رباطی محکم است که مهره ها را به یکدیگر متصل می کند. ولی این بخش داخلی  ژله ای شکلی که در داخل دیسک قرار دارد (نوکلئوس) کار اصلی جذب ضربه و شوک را به عهده دارد.

برای اینکه بتوانید به درک خوبی از علائمی که ممکن است مشاهده کنید، برسید و انتخاب بهتری از میان گزینه های مختلف درمانی که پیش رو دارید داشته باشید، باید کمی در مورد ساختار کلی ستون فقرات اطلاعات داشته باشید. این اطلاعات کلی شامل آشنایی با بخش های مختلف ستون فقرات و چگونگی عملکرد آن ها در کنار یکدیگر می شود.

 

علت بیرون زدگی دیسک

بیرون زدگی دیسک حتی در کودکان هم ممکن است اتفاق بیفتد هر چند که این مورد نادر است. معمولاً بیرون زدگی نوکلئوس پولپوزوس دیسک بیشتر در افراد بالغ جوان و میان سال اتفاق می افتد. در افراد مسن تر، به علت فرسایش و تحلیل رفتن ستون فقرات احتمال بیرون زدگی دیسک کمتر می شود (بیرون زدگی از نگاه دقیق علمی)

  علت بیرون زدگی دیسک  

دیسک کمر ممکن است به علت وارد شدن فشار ناگهانی و بسیار زیاد دچار پارگی شود. به طور مثال افتادن از نردبان و زمین خوردن با حالت نشسته (از ناحیه باسن) باعث وارد شدن فشار بسیار زیاد بر روی ستون فقرات می شود. اگر این ضربه شدید باشد یا مهره ها دچار شکستگی می شوند یا اینکه دیسک بین مهره ها پاره می شود. به علاوه خم شدن کمر هم باعث وارد شدن فشار بسیار زیاد به دیسک های بین مهره ای می شود. اگر از کمر خم شوید و سعی کنید یک جسم بسیار سنگین را بلند کنید، فشار زیادی روی مهره ها و دیسک ها وارد می کنید که ممکن است منجر به پارگی آن ها شود.

دیسک های کمر به علاوه ممکن است با وارد شدن فشار کم هم دچار پارگی شوند که معمولاً به علت ضعیف شدن فیبر های آنولوس به علت آسیب های مکرر در دراز مدت است. با ضعیف شدن آنولوس، نهایتاً یکی از حرکت های پر خطر برای کمر مثل بلند کردن یک جسم یا خم شدن به شکل نامناسب باعث پارگی دیسک می شود. در واقع دیسک ضعیف شده با انجام یک حرکت نامناسب ممکن است دچار پارگی شود. حرکتی که شاید چند سال قبل تر همین (و انجام همان کار) به هیچ وجه باعث آسیب رسیدن به دیسک نمی شد. در نتیجه ستون فقرات به مرور پیر و فرسوده می شود که ممکن است عامل بیرون زدگی دیسک شود.

  بیرون زدگی دیسک  

بیرون زدگی دیسک کمر به دو شکل باعث ایجاد مشکل می شود. اول از همه آن که ماده ای که به علت پارگی دیسک از نوکلئوس پولپوزوس به مجرای نخاعی وارد می شود، باعث ایجاد فشار بر روی عصب های داخل این مجرا می شود. دوم اینکه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد محتویات نوکلئوس پولپوزوس می تواند از نظر شیمیایی هم باعث تحریک ریشه های عصب ها شود. بنابراین هم فشاری که به عصب ها وارد می شود و هم التهاب شیمیایی، می توانند عملکرد ریشه عصب را تحت تأثیر قرار دهند. این دو مشکل می توانند باعث درد، خستگی و بی حسی در بخش های مختلف بدن، یعنی بخش هایی که عصب ها به آن جا می روند، شود.

 

نشانه های بیرون زدگی دیسک

علائم بیرون زدگی دیسک واقعی ممکن است اصلاً باعث کمر درد نشود. علائم بیرون زدگی دیسک ناشی از وارد شدن فشار روی عصب ها و تحریک آن ها است. اگر بیرون زدگی دیسک در قسمت سینه ای اتفاق بیفتد می تواند منجر به فلج شدن و از کار افتادن پاها شود. بیرون زدگی دیسک در بخش سینه ای ستون فقرات معمولاً چنین علائمی دارد:

 • دردی که در طول بدن احساس می شود و تا یکی از پاها یا هر دوی آن ها احساس می شود
 • بی حسی یا احساس مور مور شدن در بخش هایی از یک یا هر دو پا
 • ضعف برخی از عضلات مشخص در یک یا هر دو پا
 • افزایش واکنش در هر یک یا هر دو پا که می تواند باعث اسپاسم در پاها شود.

اینکه کدام یک از این نشانه ها مشاهده شود بستگی به عصبی دارد که در بخش سینه ای تحت تأثیر قرار گرفته است. همچنین ایجاد فشار کافی از طرف دیسک بر روی ستون فقرات هم یک عامل تعیین کننده نوع علائم است. بروز علائم به پزشک کمک می کنند تا بتواند مشکل را بهتر تشخیص دهد و بهتر تخمین بزند که کدام دیسک دچار پارگی شده است.

تشخیص بیرون زدگی نوکلئوس پولپوزوس با بررسی سوابق کامل مشکلات ستون فقرات و همچنین آزمایشات فیزیکی آغاز می شود. مهم ترین سؤالاتی که پزشک از بیمار می پرسد و با توجه به آنها سعی می کند مشکل را تشخیص دهد این ها هستند:

 • آیا سابقه آسیب دیدگی داشته اید؟
 • درد در چه ناحیه ای احساس می شود؟
 • آیا در بخشی از بدن بی حسی دارید یا خیر و اگر بله، کجا؟
 • احساس ضعف در بدن می کنید و اگر بله کجا؟
 • آیا قبلاً این مشکل یا مسئله مشابه را تجربه کرده اید یا خیر؟
 • آیا اخیراً کاهش وزن، طب یا بیماری دیگری داشته اید؟

و در آخر از همه احتمالاً پزشک در مورد مشکلات احتمالی گوارشی و دفع یا ادرار سؤال می کند. این سؤال از این جهت اهمیت دارد که مشخص می کند آیا بیرون زدگی دیسک بر روی عصب هایی که مربوط به گوارش و مثانه هستند فشاری وارد می کند یا خیر. اگر چنین علائمی داشته باشید، احتمالاً مورد شما اورژانسی و فوری است و باید فوراً تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

  علائم بیرون زدگی دیسک  

ممکن است برای بررسی های بیشتر پزشک تصویر برداری اشعه ایکس از بخش میانی کمر را تجویز کند. تصویر برداری با اشعه ایکس بیرون زدگی دیسک را مشخص نمی کند ولی به پزشک درک کلی از میزان فرسایش و تحلیل رفتن ستون فقرات می دهد. به علاوه اینکه ممکن است علل دیگر مشکلی که به وجود آمده است را هم مشخص کند.

رایج ترین آزمایشی که امروزه برای تشخیص بیرون زدگی دیسک انجام می شود، ام آر آی (MRI) است. این آزمایش کاملاً بدون درد و خیلی دقیق است. تا جایی که علم پزشکی امروزه پیش رفته است انجام این آزمایش هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. این آزمایش تقریباً جایگزین تمام روش های دیگر مثل میلوگرافی و توموگرافی محوری (CAT) شده است و به عنوان اولین آزمایش برای تشخیص بیرون زدگی دیسک استفاده می شود (البته بعد از تصویر برداری اشعه ایکس).

تشخیص بیرون زدگی دیسک  

گاهی اوقات تصویر برداری ام آر آی به طور کامل مشکل را مشخص نمی کند که در این صورت نیاز به روش های دیگر مثل میلوگرافی و توموگرافی محوری خواهد بود. اگر با انجام این تصویر برداری ها باز هم مشخص نشود که درد و علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک است یا خیر، آزمایشات اختصاصی و دقیق تر انجام خواهد شد. آزمایشات الکتریکی مثل الکترومیوگرافی (EMG) و نوار حسی (SSEP) برای مشخص کردن و تائید درد ناشی از آسیب عصب ها انجام می شود.

 

درمان بیرون زدگی دیسک

بیرون زدگی دیسک به این معنی نیست که شما حتماً باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید. درمانی که برای مشکل بیرون زدگی دیسک کمر در نظر گرفته می شود کاملاً بستگی به علائم آن دارد. به علاوه روند علائم در طول زمان، یعنی بهتر یا بدتر شدن علائم هم بسیار مهم هستند. اگر علائم مرتباً بدتر و شدید تر می شوند، احتمالاً پزشک انجام جراحی را پیشنهاد دهد. ولی اگر علائم در حال بهبودی باشند ممکن است پزشک لازم بداند که به بدن وقت دهد تا مشخص شود آیا علائم خودشان از بین می روند یا خیر. برخی از افرادی که مشکل بیرون زدگی دیسک دارند بعد از چند هفته یا چند ماه به طور کامل خوب می شوند.

 

درمان های محافظه کارانه

ممکن است نهایتاً تنها کاری که لازم باشد انجام دهید این باشد که مراقب علائم باشید و مطمئن شوید بدتر نمی شوند. همان طور که گفتیم اگر درد قابل تحمل باشد و درد یا بی حسی در حال پیشرفت هم نباشد، ممکن است پزشک پیشنهاد دهد که صبر کنید و فقط بر روی آن کاملاً نظارت داشته باشید و مراقبت کنید.

 

استراحت

درمان بیرون زدگی دیسک  

اگر درد شدید باشد، احتمالاً باید چند روزی مرخصی بگیرید و خانه بمانید و فعالیت های فیزیکی تان را کاهش دهید. بعد از چند روز استراحت باید دوباره فعالیت هایتان را شروع کنید. برنامه ای داشته باشید که هر روز قدم بزنید و هر روز مسیری که راه می روید را بیشتر کنید.

 

دارو های مسکن

درمان بیرون زدگی دیسک  

بسته به میزان دردی که دارید ممکن است از روش های مختلفی برای کاهش و کنترل درد استفاده شود. دارو های مسکن بدون نسخه مثل ایبوپروفن، استامینوفن و برخی دیگر از دارو های ضد التهاب جدید تر ممکن است برای کاهش درد مفید باشند. فقط باید دستورالعمل پزشک را به دقت رعایت کنید و بیش از حد لازم از این دارو ها استفاده نکنید. اگر استفاده از این دارو ها باعث کاهش درد نشد، ممکن است پزشک دارو های مسکن قوی تر، که ممکن است مخدری (مثل کدئین) یا غیر مخدری باشد، را تجویز کند. داروهای مسکن مخدری معمولاً خیلی قوی هستند ولی مشکل شان این است که اعتیاد آورند. دارو های مسکن غیر مخدری اعتیاد آور نیستند ولی اثر گذاری کمتری نسبت به دارو های مخدری دارند. بیشتر پزشکان دارو های مخدری را بیشتر از چند روز تجویز نمی کنند.

 

تزریق اپیدورال استروئید

درمان بیرون زدگی دیسک با تزریق اپیدورال استروئید

تزریق اپیدورال زمانی استفاده می شود که درد بیرون زدگی دیسک شدید باشد. این روش معمولاً پیشنهاد نمی شود مگر اینکه قرار باشد به زودی عمل جراحی انجام شود. تزریق استروئید فقط در نیمی از موارد که در آن بیماران دچار بیرون زدگی دیسک شده اند، اثر گذار است.

 

درمان با استفاده از جراحی

 

لامینکتومی و دیسکتومی

لامینکتومی و دیسکتومی

رایج ترین روش درمان بیرون زدگی دیسک از طریق انجام عمل جراحی، لامینکتومی و دیسکتومی است. لامینکتومی به معنی برداشت بخشی از لامینا است و دیسکتومی به معنی برداشتن دیسک.

این عمل جراحی با ایجاد شکاف در قسمت مرکزی کمر و روی قسمتی که بیرون زدگی دیسک اتفاق افتاده است، انجام می شود. زمانی که برش اولیه زده می شود، عضلات کنار زده شده تا جراح بتواند بخش پشتی مهره ها را مشاهده کند. ممکن است لازم باشد در حین عمل جراحی تصویر برداری اشعه ایکس انجام شود تا جراح مطمئن شود مهره درست را انتخاب کرده است.

بین دو مهره، یعنی جایی که دیسک دچار پارگی شده است، یک شکاف کوچک ایجاد می شود. این کار به جراح امکان می دهد که بتواند داخل مجرای نخاعی را مشاهده کند. اصطلاح لامینکتومی که به معنی برداشتن لامینا است، از آن جا گرفته شده است که بخش کوچکی از استخوان لامینا در این روش برداشته می شود. این کار باعث می شود امکان مشاهده بخش داخل مجرای نخاعی و ایجاد فضای لازم و کافی، به وجود آید.

  لامینکتومی و دیسکتومی  

پس از آن جراح ریشه های عصب ها را کنار می زند تا بتواند دیسک بین مهره ای را مشاهده کند. با این کار جراح قادر خواهد بود محتویات دیسک که به علت پارگی به داخل مجرای نخاعی وارد شد اند را مشخص کند و آن را بردارد. این کار هر گونه فشار و تحریکی که به علت ورود این مواد به مجرای نخاعی ایجاد شده است را از بین می برد. با استفاده از ابزار های کوچکی که در داخلی دیسک قرار داده می شوند، جراح می تواند تا حد امکان محتویات داخل نوکلئوس پولپوزوس را از دیسک خارج کند. این کار به این علت انجام می شود تا از بیرون زدن مجدد دیسک جلوگیری شود.

بعد از انجام ترمیم، عضلات سر جای خود، یعنی اطراف ستون فقرات باز گردانده می شوند. بعد از آن شکافی که در کمر ایجاد شده است به کمک بخیه یا منگنه مخصوص، بسته می شود.

 

میکرودیسکتومی

میکرودیسکتومی  

اخیراً پیشرفت های زیادی در زمینه ابزار های مورد استفاده توسط جراح ستون فقرات برای انجام لامینکتومی و دیسکتومی صورت گرفته است. این روش درست مشابه روش رایج و معمولی برای برداشتن دیسک پاره شده است با این تفاوت که نیاز به برش بسیار کوچک تری دارد. مزیت این روش نسبت به روش رایج این است که آسیب به بافت های دیگر در هنگام عمل جراحی ستون فقرات بسیار کمتر است و در نتیجه بازیابی هم مدت کمتری لازم خواهد داشت.

جراح برای مشاهده کار از طریق این شکاف کوچک از یک میکروسکوپ جراحی استفاده می کند. شکافی که ایجاد می شود به اندازه 4 الی 5 سانتی متر است که در قسمت کمر و بالای جایی که بیرون زدگی دیسک اتفاق افتاده است ایجاد می شود. بعد از کنار زدن عضلات و دیده شدن مهره، از یک میکروسکوپ برای ادامه کار عمل جراحی استفاده می شود. بقیه عمل جراحی درست مانند روش رایج جراحی که بالاتر توضیح داده شد، انجام می شود.

عوارض جانبی

هر عمل جراحی همراه با احتمال بروز عوارض جانبی است. وقتی عمل جراحی در نزدیکی ستون فقرات و نخاع انجام شود، عوارض جانبی (اگر اتفاق بیفتند) هم به شدت خطرناک و جدی خواهند بود. عوارض ممکن است شامل درد یا نقص های دیگر باشد که نیاز به جراحی مجدد خواهد بود. لازم است که قبل از انجام عمل در مورد این عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید. عوارض جانبی که در این جا از آنها نام می بریم کامل و جامع نیستند. در نتیجه باید حتماً در مورد خطرات و احتمالات عوارض جانبی بعد از عمل با پزشک تان مشورت کنید. فقط پزشک شما قادر است که با بررسی دقیق وضعیت شما در مورد خطرات و احتمالاتی که ممکن است بعد از عمل جراحی به وقوع بپیوندد اظهار نظر کند.

 

پیش از عمل جراحی

عوارض جانبی جراحی بیرون زدگی دیسک  

حتی قبل از عمل جراحی هم ممکن است عوارض جانبی بیرون زدگی دیسک را تجربه کنید. مهم ترین و جدی ترین عارضه جانبی ناشی از بیرون زدگی دیسک سینه ای ایجاد شرایطی است که باعث فلج شدن کمر به پایین می شود. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که بخشی از مواد دیسک پاره شده و به داخل مجرای نخاعی وارد شود. فشاری که به نخاع وارد می شود باعث آسیب دائمی به عصبی که به نیم تنه پایین بدن و پاها می رود، می شود. در صورتی که چنین عارضه جانبی پیش بیاید، احتمالاً کنترل ادرار و دفع را از دست می دهید. بنابراین این مورد یک عارضه جانبی خیلی جدی است. ولی خوش بختانه این مورد نادر است. اگر پزشک شما مشکوک به این عارضه جانبی باشد احتمالاً فوراً عمل جراحی را توصیه می کند تا به این صورت فشاری که به نخاع وارد می شود را کاهش دهد.

 

در هنگام عمل جراحی

بسیاری از عوارض جانبی در طول خود عمل جراحی ممکن است به وجود آیند. همیشه احتمال بروز عوارض هنگام بیهوشی وجود دارد. عوارض جانبی هنگام برداشتن بیرون زدگی دیسک که ممکن است اتفاق بیفتند شامل این موارد است:

آسیب به عصب

برداشتن دیسک بیرون زده مستلزم آن است که در اطراف عصب های ستون فقرات عمل جراحی انجام شود. بنابراین در طول عمل جراحی ممکن است که این عصب ها دچار آسیب شوند. در این صورت ممکن است آسیب دائمی به عصب ها وارد شود. این آسیب می تواند باعث بی حسی، ضعف عضلانی یا درد دائم در بخش هایی از پا که عصب به آن جا رفته است شود.

 

پارگی سخت شامه

  پارگی سخت شامه  

دورا یا سخت شامه (dura) بافتی کیسه ای شکل است که داخل آن از مایع پر شده است. سخت شامه نخاع و عصب های نخاعی را پوشانده است. در هنگام عمل جراحی ممکن است این پوشش دچار پارگی شود. پاره شدن سخت شامه در هنگام عمل جراحی کمر دور از ذهن نیست. اگر پارگی سخت شامه در هنگام عمل جراحی تشخیص داده شود به سادگی می توان آن را ترمیم کرد که در نهایت بهبود پیدا می کند. ولی اگر پارگی سخت شامه تشخیص داده نشود، ممکن است آسیب وارد شده درمان نشود و به مرور مایع نخاعی از آن به بیرون تراوش کند. این مسئله باعث مشکلات بعدی می شود. در نتیجه ممکن است بیمار پس از انجام عمل جراحی سردرد نخاعی را تجربه کند. به علاوه اینکه احتمال عفونت مایع نخاعی هم افزایش پیدا می کند. اگر نشتی سخت شامه خودش به سرعت ترمیم نشود، احتمالاً انجام عمل جراحی دوم برای ترمیم این آسیب لازم باشد.

 

پس از عمل جراحی

برخی از عوارض جانبی تا بعد از اتمام عمل جراحی خودشان را نشان نمی دهند. برخی از عوارض جانبی خیلی سریع مشخص می شوند و برخی از آن ها هم ممکن است ماه ها بعد اتفاق بیفتند.  

عفونت

هر عمل جراحی همراه با احتمال عفونت است و عمل جراحی ستون فقرات هم از این قاعده مستثنا نیست. عفونت می تواند در برش پوست، داخل دیسک یا مجرای نخاعی در اطراف عصب ها اتفاق بیفتد. اگر عفونت در اثر شکافت پوست باشد بیمار فقط کافی است آنتی بیوتیک مصرف کند. ولی اگر عفونت در دیسک یا مجرای نخاعی باشد احتمالاً باید عمل جراحی مجدد انجام شود تا عفونت ها بیرون کشیده شوند. به علاوه اینکه بعد از انجام عمل دوم لازم است آنتی بیوتیک استفاده شود.

 

بیرون زدگی مجدد دیسک

  بیرون زدگی مجدد دیسک  

همیشه این احتمال وجود دارد که دیسکی که دچار بیرون زدگی شده است مجدداً بیرون بزند. این مشکل در 6 هفته بعد از جراحی بیشترین احتمال را دارد، هر چند که بعد از آن هم همچنان محتمل است. در این صورت لازم است که مجدداً عمل جراحی انجام دهید.

 

درد مزمن

گاهی اوقات انجام عمل جراحی اثر مورد انتظار را ندارد. در نتیجه بیمار ممکن است همچنان بعد از عمل جراحی به دلایلی احساس درد داشته باشد. گاهی اوقات عصب ها به علت فشاری که از بیرون زدگی دیسک به آن ها وارد شده است واقعاً آسیب دیده اند و به طور کامل بهبود پیدا نکرده اند. همچنین ممکن است بافت جوشگاه در اطراف عصب ها به وجود آید که می تواند به صورت مشابه باعث ایجاد درد شود، درست مثل دردی که قبل از انجام عمل جراحی احساس می شد. گاهی هم ممکن است مشکلات دیگری که در کمر وجود دارد با انجام عمل جراحی و رفع مشکل بیرون زدگی دیسک، همچنان به قوت خود باقی مانده باشند که در این صورت درد و مشکلات ناشی از آن ها هم همچنان باقی خواهند ماند.

 

بیماری فرسایش دیسک یا دژنراتیو دیسک (degenerative Disc disease)

  بیماری فرسایش دیسک یا دژنراتیو دیسک (degenerative Disc disease)  

هر گونه آسیب به دیسک می تواند باعث فرسایش آن بخش از ستون فقرات که درگیر شده است، شود. دیسکی که بر روی آن عمل جراحی انجام شده است و بخشی از آن برداشته شده است، قطعاً کارکرد یک دیسک سالم را ندارد و آسیب دیده است. البته ایجاد مشکلات مختلف در ناحیه ای که دیسک در آن جا دچار آسیب دیده است قطعی نیست ولی احتمال آن همیشه وجود دارد. در صورتی که مشکلی به وجود آید و درد ناشی از فرسودگی دیسک زیاد باشد، لازم است مجدداً عمل جراحی انجام شود. البته معمولاً فرسودگی دیسک چندین سال طول می کشد.

 

بازیابی و ترمیم

بعد از انجام عمل جراحی به شما پیشنهاد می شود به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید و بعد ورزش هایی که لازم است را به صورت روزمره شروع کنید. انجام ورزش و تحرک برای حفظ سلامت ستون فقرات و بازیابی بسیار مهم است. این ورزش ها را باید به عنوان برنامه بلند مدت حفظ سلامتی و کاهش خطر آسیب دیدگی در نظر بگیرید. انجام ورزش به صورت مداوم بهترین راه برای جلوگیری از بازگشت مشکلات مشابه است. البته باید مطمئن شوید که ورزش هایی که انتخاب می کنید حتماً مناسب شما باشند و با توجه به شرایطی که دارید برایتان بدون خطر هستند.

  بازیابی و ترمیم بیرون زدگی دیسک  

دانشمندان در مطالعات خود متوجه شده اند کسانی که به طور مرتب ورزش می کنند مشکلات بسیار کمتری در کمر تجربه می کنند. ورزش کردن باعث تقویت عضلات کمر و عضلات مرتبط با ستون فقرات می شود. در نتیجه احتمال آسیب دیدگی هنگام برخورد با زمین یا برخورد های دیگر کم می شود. ورزش کردن باعث تقویت شکم، دست ها و پاها می شود که به طور کلی تنش در ناحیه کمر را کاهش می دهد. به علاوه انجام ورزش ها و حرکات کششی هم می تواند اسپاسم و گرفتگی های عضلانی را کاهش دهد. ورزش های قدرتی با وزنه هم می توانند به جلوگیری از پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان کمک کنند و در نتیجه احتمال شکستگی استخوان ها تا حد امکان کاهش پیدا کند. ورزش های هوازی که باعث تحرک و فعالیت قلب (افزایش ضربان قلب) می شوند برای از بین بردن درد بسیار مؤثر هستند. ترکیبات شیمیایی طبیعی در بدن که باعث کاهش درد می شوند (اندورفین) در هنگام ورزش در بدن ترشح می شوند و به این صورت می توان گفت که انجام ورزش به کاهش درد کمک می کند.

   

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت