راهکار هایی برای خلاص شدن از خشکی مفاصل و عضلات صبحگاهی

بازدید: 19325 نفر
انتشار: 5 Esfand 1397
راهکار هایی برای خلاص شدن از خشکی مفاصل و عضلات صبحگاهی

راهکار هایی برای خلاص شدن از خشکی مفاصل و عضلات صبحگاهی

افراد زیادی هستند که صبح ها انواع درد های مفصلی و خشکی و گرفتگی عضلات را تجربه می کنند. بیرون آمدن از رختخواب با دردهای مختلف اصلاً شروع خوبی برای یک روز محسوب نمی شود. گاهی تا یکی دو ساعتی طول می کشد تا بدن آرام آرام گرم شده و این درد از بین برود. معمولاً با گذشت زمان عضلات و مفاصل گرم تر می شوند و بعد از آن تازه فرد می تواند به زندگی معمولی خودش بر گردد و به کارهایش برسد!

طبق گزارش کالج روماتولوژی آمریکا، بیش از 6 میلیون نفر در آمریکا به فیبرومیالژیا مبتلا هستند. این یعنی از هر 50 نفر آمریکایی، یک نفر با این بیماری دست و پنجه نرم می کند. میزان شیوع این بیماری در زنان 7 برابر مردان است. به علاوه تخمین زده می شود که تا سال 2030 حدود 67 میلیون آمریکایی به آرتروز مبتلا شوند. و همه این آمارها به این معنی است که مشکل خشکی مفاصل و عضلات و دردهای صبحگاهی یک مشکل بسیار شایع و متأسفانه در حال گسترش است.

خشکی و درد مفاصل و عضلات صبحگاهی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که افرادی که به فیبرومیالژیا، آرتروز، روماتیسم را به مراجعه به پزشک وادار می کند. این افراد معمولاً خیلی زود دچار درد و خشکی می شوند. مثلاً پس از یک روز فعالیت فیزیکی مثل رسیدگی به گل و گیاه ها و ... دیگر نمیتوانند مثل سابق فعالیت داشته باشند.

 

راه حل رفع خشکی صبحگاهی مفاصل

خشکی صبحگاهی مفاصلعلت اصلی خشکی مفاصل صبحگاهی، نداشتن فعالیت روزانه، اضافه وزن، رژیم غذایی نامناسب، خواب بد کیفیت و کم و قرار گرفتن در محیط سرد یا مرطوب است. راه های مختلفی برای جلوگیری از بروز این مشکل وجود دارد:
  • ورزش صبحگاهی به صورت روزانه حتی اگر در حد راه رفتن و حرکت دادن دست ها هم باشد، اثر مثبتی و قابل توجهی دارد. این فعالیت باعث ترشح اندورفین می شود، گردش خون را بهتر می کند و نهایتاً اینکه سموم و مواد مضر را از بدن دفع می کند.
  • در صورتی که اضافه وزن دارید، بهتر است وزن تان را کاهش دهید. وزن اضافی بر روی مفاصل، تاندون ها، عضلات و رباط ها فشار زیادی ایجاد می کند که نتیجه آن می تواند همین خشکی مفاصل هم باشد.
  • رژیم غذایی در بسیاری از بیماری ها بسیار اثر گذار است. رژیم غذایی نامناسب که بیشتر ما داریم، شامل کربوهیدرات زیاد است که باعث ضعف عضلات، حالت نامناسب بدن و خمیدگی می شود.
  • حالت بدن هنگام خواب یکی از مشکلاتی است که خیلی از ما به آن توجه نمی کنیم در صورتی که چندین ساعت در روز در آن حالت هستیم. حالت نامناسب بدن باعث کاهش جریان گردش خون در عضلات شده و باعث تولید لاکتیک اسید می شود که خشکی و سفتی عضلات را به دنبال دارد.
  • و در آخر کار کردن در فضاها و محیط های سرد و مرطوب باعث گرفتگی و سفتی عضلات می شود. این گرفتگی همچنین باعث کاهش جریان خون در بدن می شود که اثرات منفی ثانویه دیگر دارد.
 

درمان و از بین بردن خشکی صبحگاهی مفاصل و عضلات

درمان و از بین بردن خشکی صبحگاهی مفاصل و عضلات

اگر با خشکی مفاصل و عضلات هنگام صبح مشکل دارید، لازم نیست زیاد خودتان را نگران کنید. خبر خوب این است که راه هایی برای درمان یا جلوگیری از آن وجود دارد. در ادامه با 10 راهکار ساده و کاربردی برای پیش گیری و بهبود این مشکل آشنا می شویم

 

خواب کافی و خوب

حتماً هر روز خواب خوب و راحت داشته باشید. بدن ما عمده کار ترمیم و تجدید قوایش را شب و هنگام خواب انجام می دهد. اول از هر چیز باید از نظر ذهنی آمادگی یک خواب خوب را داشته باشید. تمام مشکلات، کارها و چیزهایی که باعث درگیر شدن ذهن تان می شود را کنار بگذارید و اجازه دهید ذهن تان کمی آرامش پیدا کند و آماده خواب شود. به علاوه سعی کنید به پهلو یا به کمر بخوابید. خوابیدن روی شکم نامناسب ترین حالت خواب محسوب می شود که باعث می شود بخش های داخلی مدام تحت فشار باشند و بخش تحتانی کمر و ستون فقرات دچار تنش شوند.

 

سعی کنید در معرض باد و سرما نباشید

اگر در اتاقی که در آن می خوابید زیاد باد می آید یا جا به جایی هوا وجود دارد، حتماً فکری به حال آن بکنید. شاید در فصول گرم مشکل خاصی پیدا نکنید، ولی در روز های سرد سال، این سرما و باد تأثیر منفی زیادی بر روی بدن تان می گذارد. به علاوه سعی کنید بدن تان را گرم نگه دارید. مثلاً یک بخاری، هیتر و ... بگذارید. یا موقع خواب از یک پتوی اضافه استفاده کنید. به هر حال به هر شکل ممکن باید از قرار گیری در معرض رطوبت و سرما اجتناب کنید

 

نرمش کنید و کش و قوس داشته باشید

درمان و از بین بردن خشکی صبحگاهی مفاصل و عضلات

وقتی هنوز در تخت خواب هستید، کمی خودتان را کش و قوس دهید و به نوعی با نرمش بدن تان را گرم و آماده کنید. روی تخت بنشینید و کمی به جلو و اطراف خم شوید و بگذارید عضلات و مفاصل کمی کشیده شوند. این کار هم عضلات را گرم می کند و هم گردش خون را افزایش می دهد.

 

دوش آب گرم بگیرید

دوش آب گرم چند مزیت دارد. یکی از آن ها افزایش گردش خون، گرم کردن بدن و شل کردن عضلات و بافت هاست. دوش آب گرم همچنین با تشویق بدن به عرق کردن، به فعال تر شدن بدن و دفع سموم کمک می کند.  

کمی زانو ها و مفاصل را خم و راست کنید

ورزش برای درمان خشکی صبحگاهی مفاصل و عضلات

بعد از گرم کردن بدن و گرفتن دوش، حالا وقتش است که کمی بیشتر مفاصل را حرکت دهید. با زانو ها شروع کنید. به آرامی زانو ها را خم و راست کنید. اگر این کار برایتان سخت است می توانید به چیزی تکیه دهید. این حرکت بخش زیادی از عضلات متصل به استخوان ها را حرکت می دهد.

نحوه درست خم و راست کردن زانو ها یا در واقع همان بنشین و پاشوی خودمان، به این شکل است که هنگام خم کردن زانو ها و پایین رفتن نفس را بیرون بدهید، و هنگام بلند شدن هم نفس را به داخل ریه ها بفرستید. این کار را آرام انجام دهید و اگر احساس می کنید به پا فشار می آید، از یک صندلی یا میز یا ... کمک بگیرید. این کار را 10 بار انجام دهید.

 

آب با کیفیت بنوشید

آب نوشیدن یکی از عادت هایی است که بیشتر ما آن را ترک کرده ایم. نوشیدن آب به تمام فرآیند های بدن کمک می کند. به علاوه کیفیت آبی که می نوشیم هم مهم است. آب شیر شاید بهترین کیفیت را برای بدن نداشته باشد. ترکیبات مختلفی در آب ها وجود دارد که شاید بسیار کم و ناچیز باشد ولی برای کسانی که مشکل اسکلتی و استخوانی دارند، همین مقدار هم می تواند مشکل آفرین باشد. به جای آن بهتر است از آب معدنی یا تسویه شده استفاده کنید. یک دستگاه آب شیرین کن خیال تان را از این بابت راحت می کند.

 

رژیم غذایی خوب داشته باشید

رژیم غذایی و خوراک خود را تنظیم کنید. رژیم غذایی بیشتر ما شامل مقدار زیادی کربوهیدرات است. در واقع بیشتر ما در روز بسیار بیشتر از مقدار معمول کربوهیدرات مصرف می کنیم. به علاوه بد نیست موقع خرید محصولات غذایی به جدول ارزش غذایی آن ها هم نگاهی داشته باشیم. غذاهایی که رنگ غیر طبیعی، آرد سفید و طعم دهنده های مصنوعی دارند را نخرید. با این کار بدن تان کمتر در مقابل سموم و ترکیبات مضر برای بدن قرار می گیرد. اگر از ترکیبات مضر برای بدن اطلاع ندارید، کمی در این مورد بخوانید. حداقل ترکیبات رایج و مضر را بشناسید و محصولاتی که این ترکیبات را دارند را کمتر بخرید.

 

تکنیک ها و روش های آرامش ذهنی

درمان خشکی صبحگاهی مفاصل و عضلات

داشتن آرامش ذهنی و خاطر آسوده هم باعث عملکرد بهتر بدن می شود و هم خواب شبانه را بهتر می کند. بهتر است یاد بگیرید که چطور با افراد مختلف و به خصوص آن هایی که انرژی منفی به شما می دهند، ارتباط داشته باشید. استرس و تنش کمتر چه در بیداری و چه در خواب بخش عمده ای از مشکلات مربوط به عضلات تان را حل می کند.

 

بطور منظم هر روز ورزش کنید و تحرک داشته باشید

همان طور که گفتیم داشتن فعالیت فیزیکی و تحرک برای بدن تان بسیار مهم است. شما باید به صورت مرتب هر روز ورزش داشته باشید و بدن تان را مجبور به فعالیت و تحرک کنید. لازم نیست سنگین شروع کنید. همان پیاده روی ساده هم خوب است. چند کیلومتر پیاده روی در روز تأثیر قابل توجهی بر سلامت و فیزیک بدن دارد.

 

لباس مناسب بپوشید

درمان خشکی صبحگاهی مفاصل و عضلات

بیشتر منظورمان فصل های سردتر سال است. در فصل های سرد سال حتماً بدن تان را خوب بپوشانید و گرم نگه دارید. موقع خواب هم حتماً بدن را گرم نگه دارید و یک رخت خواب گرم و نرم برای خودتان درست کنید. به یاد داشته باشید که هوای سرد عضلات و مفاصل را خشک و سفت می کند.

با رعایت این موارد می توانید خشکی مفاصل و عضلات صبحگاهی را تا حد زیادی بهبود دهید. کافی است سبک زندگی و عادات روزانه را کمی تغییر دهید تا شاهد افزایش قابل توجه کیفیت زندگی و از بین رفتن یا کاهش مشکلات صبحگاهی تان باشید.

راهکار هایی برای خلاص شدن از خشکی مفاصل و عضلات صبحگاهی   آدرس مطب دکتر بنفشه ولییان: خیابان مطهری، خیابان فجر، کوچه نظری، ساختمان زهره، طبقه ۵ واحد ۱۶ تلفن مطب دکتر بنفشه ولییان: ۰۲۱۸۸۳۴۳۴۴۵-۰۲۱۸۸۳۴۳۴۴۴- ۰۹۰۲۹۲۶۶۶۸۸    

مطب دکتر بنفشه ولییان

آدرس مطب:

خیابان مطهری - خیابان فجر - کوچه مدائن - پلاک 20 - ساختمان پزشکان ماهان - طبقه 5 - واحد 10 - کلینیک درد ماهان

شماره های نوبت دهی:

02122896224 - 02122896225 - 09029266688

ساعات حضور در مطب:

مراجعه با هماهنگی و نوبت